"Najlepsze sprzęgła w sieci"

Jakie są najczęstsze problemy ze sprzęgłem samochodowym, przyczyny awarii?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Sprzęgło samochodowe pozwala nam na zmianę biegu. Naciśnięcie pedału sprzęgła płynnie przenosi moment silnika. Im większy moment obrotowy w samochodzie, tym szybciej można wyeksploatować sprzęgło. Z tego też powodu producenci samochodów prześcigają się w coraz to lepszych rozwiązaniach, aby zniwelować tę usterkę do minimum. Najczęściej jest to zamiana skrzyni manualnej na automatyczną.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii sprzęgła samochodowego?

Pierwszą i podstawową przyczyną awarii sprzęgła jest eksploatacja. Niewłaściwe używanie sprzęgła przez samego kierowcę jest to norma, szczególnie w samochodach nauki jazdy. ”Palenie” sprzęgła to chleb powszedni w pracy instruktorów jazdy. Dłużej wytrzyma sprzęgło w samochodzie używanym do długich tras, a nie w tym, który jeździ tylko po mieście.

Inne przyczyny awarii sprzęgła samochodowego to wyciek płynu hydraulicznego. W takim przypadku pedał hamulca najczęściej spada w dół do samej podłogi, także nie można go dalej wcisnąć. Ponadto wyciek płynu hamulcowego przeszkadza w płynnej zmianie biegów. Jak rozpoznać tę usterkę? Najczęściej widoczna jest pod samochodem duża plama płynu hydraulicznego. Zużycie sprzęgła dotyczy tarczy sprzęgła albo docisku.

Aby jednoznacznie mechanik mógł stwierdzić co się dzieje ze sprzęgłem, należy zdemontować skrzynię biegów.

Kolejne przyczyny awarii sprzęgła samochodowego to ślizgające się sprzęgło. Należy pamiętać, że przejście sprzęgła powinno się jedynie lekko ślizgać przy załączaniu. Jeśli jest inaczej – trzeba udać się do mechanika, ponieważ nie można nic naprawiać na własną rękę.

Nieuregulowana linka sprzęgła również może być przyczyną awarii sprzęgła. Regulowanie sprzęgła należy zostawić fachowcowi, gdyż może się ona zerwać i przysporzyć kolejnych kłopotów. Wtedy nie ruszysz z miejsca. Kolejna przyczyna – twarde sprzęgło, którego nie da się wcisnąć.

Trzeba pamiętać, żeby niczego nie naprawiać na podstawie własnej wiedzy, nawet jeżeli ktoś jest zagorzałym fanem motoryzacji. Najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Zawsze zgłoś się do mechanika, który ewentualnie potwierdzi albo zaprzeczy usterkę sprzęgła. Warto jest zająć się tym wcześnie, ponieważ zepsute sprzęgło może pociągać za sobą kolejne problemy i niepotrzebnie narażać właściciela samochodu na większe koszty.

Jeżeli słyszymy dziwne dźwięki, stukanie dochodzące z okolic skrzyni biegów (szczególnie podczas zapalania i gaszenia silnika) – należy od razu reagować. Szarpnięcia przy zmianie biegów oraz wibrowanie drążka zmiany biegów mogą też świadczyć o awarii sprzęgła samochodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *