"Najlepsze sprzęgła w sieci"

Czy wiesz jak prawidłowo korzystać ze sprzęgła w samochodzie

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Mimo, że nauka posługiwała się sprzęgłem w samochodzie to jedna z pierwszych i podstawowych porcji wiedzy z jaką mamy do czynienia podczas nauki jazdy to i tak część kierowców ma z tym nie małe problemy. Niezastosowanie się do kilku podstawowych zasad może doprowadzić do nadmiernego zużywania się sprzęgła w naszym samochodzie. Wielokrotnie zdarza się, że kierowcy używają sprzęgła w sytuacjach, w których jest to zupełnie niepotrzebne. Zatem jakie mogą być podstawowe powody zużywania się sprzęgła?

Powody zużycia sprzęgła w samochodzie

Bardzo często zdarza się, że dojeżdżając np. do skrzyżowania, gdzie widzimy czerwone światło i wiemy, że konieczne będzie zatrzymanie naszego pojazdu wybieramy metodę dojechania „na luzie” lub co gorsza dojeżdżamy z wciśniętym sprzęgłem. Szczególnie ten drugi przypadek wiąże się z mocnym zużyciem sprzęgła. W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie hamowanie silnikiem. Nie tylko jest to dobre dla naszego sprzęgła, ale również najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Kolejnym, można powiedzieć typowym błędem popełnianym przez kierowców jest ruszanie pod górkę. Niektórzy decydują się na ruszanie z wykorzystaniem hamulca ręcznego i jest to o wiele bezpieczniejsze dla naszego sprzęgła rozwiązanie. Zmniejszamy w ten sposób przeciążenia występujące na tarczy sprzęgła wynikające z sytuacji, że gdy ruszamy pod górkę używając hamulca nożnego samochód na pewno zacznie się toczyć w dół stoku, a nasza nieco opóźniona reakcja spowoduje, że nie dość, że sprzęgłem musimy zatrzymać już toczący się samochód, to jeszcze musimy wymusić jego ruszenie pod górę.

Chyba najczęściej popełnianym przez kierowców błędem jest stanie na światłach z wrzuconym biegiem i z wciśniętym pedałem sprzęgła. Taki sposób użycia sprzęgła prowadzi do jego szybkiego zużycia. Kiedy stoimy w korku lub na światłach warto wyrzucić na bieg jałowy oraz co ważne, puścić pedał sprzęgła. W takiej sytuacji nasze sprzęgło nie będzie cały czas pracowało, co z pewnością wydłuży jego żywotność.

Objawy zużycia sprzęgła w samochodzie

Najczęściej spotykanymi objawami zużycia się sprzęgła w naszym samochodzie jest jego głośna praca, występująca szczególnie po naciśnięciu pedału, a także szarpanie podczas ruszania oraz zjawisko ślizgania się tarczy sprzęgła. Niezależnie, czy te objawy występują łącznie, czy zauważamy tylko jeden, z pewnością jest on konkretną informacją, że nasze sprzęgło nadaje się do wymiany.

Sprzęgło samochodowe składa się z kilku elementów i nawet w przypadku zużycia jednego warto przemyśleć wymianę całego zestawu sprzęgła. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz samochód bezproblemowo przejedzie jeszcze wiele kilometrów – oczywiście jeśli zwrócimy uwagę na opisywane przez nas błędy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *