"Najlepsze sprzęgła w sieci"

Jak dbać o sprzęgło?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

W samochodach bardzo często dochodzi do awarii sprzęgła, które bywają kosztowne. Powstają one w wyniku nieprawidłowego użytkowania samochodu i części sprzęgła.

brake system inspection by Repco Authorised Car Service mechanic in Stuart Park NT 0820Jednym z częstych błędów jest gwałtowne ruszanie z miejsca. Okładziny sprzęgła zostają poddane zbyt dużemu obciążeniu, przez co mogą się przepalić. Innym z błędów jest używanie pedału sprzęgła, wtedy gdy nie zmienia się biegów. Może to spowodować szybsze zużycie się łożyska sprzęgła.

Aby wydłużyć żywotność sprzęgła trzeba stosować się do kilku podstawowych zasad.

Ruszać należy zawsze z jak najbardziej możliwie najniższych obrotów, a także unikać gwałtownego puszczania sprzęgła, czy ruszania z piskiem opon.

Stojąc w korku, czy na światłach lepiej bieg wrzucić na luz, gdyż przy włączonym biegu szybciej zużywają się wszystkie elementy sprzęgła.

W samochodach z napędem na cztery koła warto korzystać z funkcji rozłączania osi.

Pedał sprzęgła zawsze należy wciskać do końca, a gazu dodawać tylko wtedy, gdy hamulec ręczny zostanie opuszczony do końca.

Tagi: , , ,

5 komentarzy do "Jak dbać o sprzęgło?"

 1. coroner pisze:

  kilka przydatnych informacji. zapisałem sobie ten artykuł 🙂

 2. Spartakus pisze:

  No sprzęgło jest faktycznie częścią która szybko się zużywa, więc warto mieć na uwadze poprawną technikę jazdy.

 3. marcinas100 pisze:

  No ale i tak takie artykuły można pisać wiele a mało kto się stosuje do tych zasad.

 4. Zenon pisze:

  Fajne porady, do większości się stosuję, ale o niektórych po prostu zapominam. Chyba powinienem to zapisać i nauczyć się tego na pamięć razem z żoną. Niewiele trzeba aby o sprzęgło odpowiednio zadbać.

 5. Mor pisze:

  Najczęstszym błędem jest trzymanie nogi na sprzęgle w czasie jazdy… Niektórzy nawet nie czują, że sprzęgło lekko ślizga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *