"Najlepsze sprzęgła w sieci"

Zawsze sprawne sprzęgło

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Wiele osób narzeka na to, że sprzęgło często się psuje. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę, że najbardziej istotny wpływ na trwałość sprzęgła w samochodzie ma nie kto inny, jak kierowca. Wystarczy przestrzegać raptem paru zasad, aby uniknąć kosztownych napraw.

Bezpieczna i bezawaryjna jazda

Sprzęgło w każdych samochodach odpowiada za rozłączanie silnika od układu napędowego. To właśnie dzięki niemu można (pomimo bezustannej pracy silnika) zmieniać biegi, nie powodując przy tym żadnego uszkodzenia przekładni. Niestety naprawy sprzęgła są dosyć kosztowne, a do tego awaria tego elementu sprzyja również uszkodzeniom skrzyni biegów. Dlatego warto zadbać to urządzenie. Nie jest to trudne, ponieważ wymaga tylko paru małych zmian w stylu jazdy.

Jak uniknąć przedwczesnego zużycia sprzęgła samochodowego

Mechanicy i instruktorzy ze szkół nauki jazdy, a także doświadczeni kierowcy często radzą, by podczas jazdy nie trzymać nogi na sprzęgle. Jest oczywiście możliwa jazda na tak zwanym „półsprzęgle”, ale jedynie w czasie manewrów na parkingu i podczas ruszania. Taka jazda powoduje ciągłe, delikatne wciskanie łożyska wyciskowego w sprężynę talerzową wycisku sprzęgła. W rezultacie, po dłuższym czasie takiej jazdy, efektem może być skrócenie czasu użytkowania całego zespołu sprzęgła, a nawet jego spalenie.

Drugą rzeczą, jaką należy pamiętać to fakt, że spalenie sprzęgła przyspiesza zużycie. Często zdarza się tak, że sprzęgło staje się uszkodzone, albo zostaje nadmiernie zużyte podczas gwałtownego ruszania z miejsca z piskiem opon. Nie jest wskazane też tak zwane „palenie gumy”. Nie powinno się również jeździć z nie do końca opuszczonym hamulcem ręcznym. Wtedy łatwo o spalenie sprzęgła.

Następną regułą jest zasada, by sprzęgło wciskać zawsze w podłogę. Trzeba pamiętać, żeby podczas zmiany biegów, pedał nacisnąć do końca. Jest to następny element, który ma wpływ na żywotność sprzęgła. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie musi połączyć ze sobą wał korbowy oraz wał napędowy przy sporej różnicy prędkości obrotowej obu wałów.

Żywotność

Trzeba jednak podkreślić, że żywotność sprzęgła jest zróżnicowana w konkretnych typach aut. Oprócz podstawowych umiejętności kierowcy, wpływ na okres eksploatacji ma też sam konstruktor. Niezwykle istotne jest, czy trafnie dobrał siły, które są przenoszone przez sprzęgło.

Ogólnie można przyjąć, że cały zespół wytrzymuje od około 40.000 do 100.000 km przebiegu, chociaż mogą się zdarzyć spore odstępstwa. Sprzęgło w aucie, które jeździ tylko na długich trasach, może wytrzymać nawet tyle, co okres eksploatacji.

Zawsze sprawne sprzęgło, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.